„Vymést horní roh zrovna proti USA, byla čistá euforie“ říká odchovanec strakonického hokeje – Jan Kučera

(Foto – Hlinka Gretzky cup/ Česká hokejová reprezentace)

V minulé sezóně jsi vyhrál s dorostem Plzně Extraligu a nyní jsi reprezentoval Českou republiku na turnaji Hlinka Gretzky cup. Může být vlastně ještě lépe :)?

J. K. Abych řekl pravdu, momentálně není už nic na světě co by bylo víc. Neskutečně si to užívám. Všechny ty zážitky, vzpomínky a v neposlední řadě výborná zkušenost a splněný sen. Už minulá sezóna pro mě byla zlomová a ta nová nemohla začít lépe.  

Účastníš se turnaje, který nese název podle dvou obrovských hokejových legend. Vnímáš ty osobně, že je tento turnaj již tímto výjimečný?

J.K. Určitě jsou to legendy, na které se nikdy nezapomene. Tento turnaj je ale také výjimečný tím, že v něm začínaly snad všechny hvězdy, které dnes hrají v NHL. Ať už McDavid, MacKinnon, Stamkos, Matthews atd. I z tohoto pohledu je to specifický turnaj a myslím, že i docela sledovaný a to nejen v zámoří.

Říká se, že v Kanadě je hokej posvátný. Je to poznat na hokejové atmosféře kolem turnaje?

J. K. Musím přiznat, že jsme z toho byli všichni v šoku, jak moc se to tam prožívá. Je vidět, že v Kanadě je hokej sport číslo jedna a podle toho je k němu přistupováno. Stačilo se projít v obchodě, kde vás lidé hned poznávali a chtěli se s vámi vyfotit… Je to úplně jiný svět, než na co jsme zvyklí v Čechách.

Turnaj se hraje v rychlém sledu. Byla tedy možnost se podívat vůbec někam jinam, než na zimní stadion a hotel?

J.K. V průběhu turnaje na to nebyl čas, jen před semifinále jsme se byli odreagovat na házení sekyrami. Až po skončení turnaje jsme měli trochu čas se projít po městě a vidět i něco jiného než hotel a zimní stadión.

V turnaji sis připsal tři body za jednu branku a dvě asistence. Jsi spokojen se svým bodovým příspěvkem?

J.K. Z osobního hlediska jsem spokojen maximálně, ani jsem nečekal, že by se mi to mohlo takto povést. Dokázal jsem načasovat formu při soustředění, které předcházelo turnaji. Při samotném turnaji se mi povedlo propracovat se ze čtvrté lajny až do třetí a čeho si moc považuji, tak jsem v průběhu turnaje chodil i na přesilové hry a oslabení, takže ice time, jsem měl větší než jsem čekal. Jsem moc rád, že mi dal trenér důvěru a hlavně již zmíněný ice time.

Jak jsi prožíval svou trefu do sítě USA?

J.K.  Čistá radost a euforie, vymést horní roh branky zrovna proti takové hokejové velmoci. Vše bylo podtrženo ještě tím, že to byla branka z vítězného utkání, o to je to cennější.  Těžko se to celé popisuje, ale co vím určitě, tak si tento moment budu hodně dlouho pamatovat.

Po spanilé jízdě skupinou jste nakonec obsadili nepopulární čtvrté místo. Jste z umístění zklamáni, nebo je to spíš dobrá motivace do dalších turnajů?

J.K. Samozřejmě, že po tom co jsme ovládli skupinu, jsme z celkového čtvrtého místa zklamáni. Na druhou stranu si myslím, že v závěrečných bojích, kdy jsme odehráli dvě utkání během dvou dnů, se dostavila únava a bylo to na nás asi znát. Moc jsme chtěli alespoň ten bronz, ale už je to pryč. Na druhou stranu máme obrovskou motivaci to našim soupeřům vrátit během Mistroství světa a konečně tu medaili přivést!