„Mládež, především v mladších ročnících, si teprve buduje ke sportu a hokeji vztah a bylo by škoda každého  mladého hokejisty, který by kvůli epidemii se sportem přestal. “ říká místopředseda HC Strakonice Mgr. Roman Heimlich

 

Máme za sebou rok 2020, který byl po sportovní stránce hodně ochuzený. Přesto, jak byste z globálního hlediska hodnotil sportovní rok 2020?

R.H. Nejde to hodnotit jinak, než že díky Covid-19 byli v minulém roce  sportovci i diváci ochuzeni o všechny veliké sportovní akce,  např. olympiádu, MS v hokeji, ME ve fotbale. Většina ostatních sportů, včetně  těch amatérských jako třeba náš hokej, nedohrály své soutěže. Omezen byl ze známých důvodů i pohyb obecně.  

Teď již k našemu klubu HC Strakonice. V první polovině roku vrcholila krajská liga, ve které naše mužstvo dokráčelo do semifinále, kde bylo více, než důstojným soupeřem týmu HC Pelhřimov. Jak byste hodnotil tento výsledek a jak se Vám líbila předváděná hra? 

R.H. V závěru minulé sezóny se náš tým dostal do velmi dobré formy. Čtvrtfinále play off  s Českým Krumlovem zvládl výborně a v semifinále se silným Pelhřimovem v domácí odvetě si zasloužil vyhrát, ještě  dvě minuty před koncem jsme vedli o dvě branky, jenže Pelhřimov zúročil dlouholeté zkušenosti z 2 ligy a vyrovnal. V závěru utkání v prodloužení ovlivnili zápas hlavní rozhodčí, kdy nepotrestali jasný faul na našeho hráče ve vyložené šanci a z protiútoku hosté rozhodli. To, že svaz rozhodčího díky videozáznamu po utkání potrestal, nám už nebylo nic platné. Přesto jsme sezónu našeho mladého týmu hodnotili kladně, i když cíle máme ve Strakonicích vždy ty nejvyšší.

V září, ještě před druhou vlnou pandemie Covid-19 se rozběhla nová sezóna, ve které měli naši hráči bilanci 2 – 0 – 1. Obzvláště domácí utkání proti Samsonu, bylo pro diváka skvělé na pohled. Jak se Vám líbil začátek sezóny, který se bohužel nerozvinul a byl přerušen?

R.H. Je to velká škoda, docházka a přístup k letní přípravě byl ze strany hráčů velmi zodpovědný. Před zahájením sezóny jsme sehráli sedm přípravných utkání, takže jsme byli připraveni na letošní sezónu velmi dobře, což se projevilo i v dobré hře ve vítězných utkáních v počátku soutěže. Poté ale opět zasáhla epidemie, soutěž se přerušila, takže teď  čekáme, jak se situace vyvine dál.

Sportovního fanouška také zajímá, jestli se plánují některé možnosti dohrání soutěže, nebo jiný formát, a jaký na případné změny má náhled náš klub HC Strakonice? 

R.H. Návrh svazu byl, aby se soutěže opět rozběhly po novém roce a trvaly až do konce dubna. S tím kluby souhlasily. Momentálně to ale se zahájením soutěží nevypadá  dobře a je otázka jestli ještě  vůbec začnou. Na některých stadionech již rozpustily led. Jestli bude ještě nějaká možnost alespoň část odehrát, tak bychom do toho šli. Šlo by samozřejmě soutěž také přelosovat, aby hrály jen týmy, které ji  v nějaké časově možné variantě  dohrát chtějí.

V této sezóně si také připomínáme výročí 10 let od vítězné baráže. Jak na tuto sezónu a hráče vzpomínáte?

R.H. Vzpomínám samozřejmě rád. Celý ten tehdejší tým, hráči i trenéři byli vynikající. Mužstvo bylo velmi silné, mělo spoustu osobností se zkušenostmi z 1. a 2. ligy  a několik let se pořád hrálo o vítězství v krajské lize. Co ale bylo důležité, byla to výborná parta s nesmírnou odpovědností vůči strakonickým hokejovým fanouškům. Sportovní redaktor Jan Petráš  to nazval „zlatými léty strakonického hokeje“. Oni hráli hokej pro ně, pro diváky. Ten rok jsme vyhráli krajskou ligu, kvalifikaci i baráž o 2. ligu. Na hokeji byly vynikající návštěvy, často přes tisíc diváků. Škoda, že se opět nesehnaly dostatečné finance na 2. ligu, tým na to kvalitu měl.

Když se přesuneme od našeho A teamu k mládeži, jak moc myslíte, že to ovlivní hráče do budoucna? 

R.H. Je to prakticky ztráta většiny sezóny.  Mládež, především v mladších ročnících, si teprve buduje ke sportu a hokeji vztah a bylo by škoda každého  mladého hokejisty, který by kvůli epidemii se sportem přestal.  Momentálně trenéři trénují  za pomoci tréninkových plánů a  on line  tréninků. Věřím, že hokejový svaz a MZ (Ministerstvo zdravotnictví – pozn. redakce) brzy najde i za pomoci bezplatného testování cestu, jak mládežnický sport a amatérské soutěže co nejdříve rozběhnout.