Speciální trénink pro brankáře

Ve středu 25.8.2021 přijeli na pozvání HC Strakonice gólmanští trenéři Adam Petřík a Filip Kubiš. Ti pro ČSLH zastávají pozici brankářských trenérů a metodiků v jihočeském kraji. Za strakonický klub se semináře na ledě zúčastnili téměř všichni trenéři a asistenti od 2. třídy až po starší žáky. Bylo jich na ledě tedy téměř dvacet a chyběl pouze jeden.

Po úvodním seznámení s problematikou tréninku brankářů, předvedl trenér Petřík se skupinou brankářů přibližně 20 minut bruslařských cvičení, tak aby i asistenti trenérů věděli, kam brankáře na tréninku směřovat. V druhé části, za pomoci střílejících asistentů, předvedli několik bruslařských a střeleckých cvičení v okolí branky a ukazoval jednotlivé chyby.

V průběhu celé hodiny se trenéři mohli ptát na jednotlivé dotazy ke cvičením, chybám a problematice brankáře. Po hodinovém semináři na ledě, následovala druhá část v šatně, kde se trenéři ptali na věci spojené s brankáři. Od výstroje, kde se řešila problematika velikosti betonů, vhodnost brankářských bruslí pro nejmenší, až po začlenění do tréninku týmu na suchu i ledě. Kromě toho se řešila i motivace, komunikace a specifické hodnocení výkonu brankáře po zápase. Protože komunikace a hodnocení brankáře je tak specifický prvek, že by to určitě zabralo klidně celý den.  Celý seminář byl prospěšný pro trenéry a asistenty k tomu, aby si udělali představu a lépe pochopili nejstěžejnějšího a nejzranitelnějšího hráče týmu. Hlavně z pohledu pochopení jiného přístupu k tréninku brankáře, psychice a jeho pozici v týmu. Viděli, jaká cvičení mohou v průběhu prostoru na ledě s brankáři pilovat.

„Pro mě osobně bylo dobré vidět, že cvičení, která zde svazoví trenéři předvádějí, jsme aplikovali na gólmanských trénincích již spoustu let. A velmi mě potěšil přístup, spolupráce a podobný pohled na chytání s oběma trenéry,” říká bývalý trenér brankářů František Burda.

Text: František Burda

Start a Conversation

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *