Šumavské derby zvládli lépe hosté z Vimperka.

Sobotní podvečer byl ve znamení tradiční bitvy Strakonice x Vimperk. Před samotným utkáním byla předána speciální cena bývalému útočníkovi HC Strakonice  Davidu Vinšovi, který dosáhl v nedávné době na fantastický úspěch, když se stal vítězem celorepublikové soutěže “Díky, trenére”. Ovšem to nebylo vše. Samotný nástup hráčů měl také slavnostní nádech, protože hráče obou týmů, doplnili hráči ročníků 2012-2013.  Po tomto slavnostním začátku utkání se hlavní role chopili již samotní hráči a tradiční derby mohlo začít.

Do utkání měli lepší vstup naši hráči a hned ve druhé minutě se dokázal prosadit navrátilec do sestavy Pavel Samohejl, který využil spolupráce Davidů (Kováře a Rudy) a přihrávku před gólmana zkušeně dostal za záda hostujícího gólmana – 1:0.  V sedmé minutě se ke střele dostal Jakub Jiřinec, jehož střelu se pokoušel ještě dorazit Patrik Řehoř, ale náskok zůstal pouze jednogólový. Otřepané pravidlo říká nedáš, dostaneš, což se přesně v tomto případě stalo. Přesně v čase 7:00 se radovali hosté, kdy nabídku Langa, dokázal využít O. Předota a vyrovnal na 1:1. Překlopit vedení zpět na naší stranu se pokoušel Patrik Šebesta a Jakub Šuhaj, ale obě střely si nenašly cestu za záda hostujícího gólmana. Další šanci si vypracovali naši hráči o chvíli později, kdy se řítili do brejku, ale Jakub Šuhaj se snažil najít ještě lépe postaveného spoluhráče a hostující obránci jeho úmysl vystihli a přihrávku zablokovali. Na časomíře tedy po konci první třetiny svítil stav 1:1.

První přestávku vyplnil další speciální program, kdy se představily výběry našich a vimperských hráčů ročníků 2012-2013. Hrála se dvě utkání na jednou, protože tyto výběry hrají na třetinách hřiště. V této chvíli se také sluší poděkovat všem rodičům, kteří přivedli (či přivezli – hosté) své děti na toto utkání a dopřáli jim tak tento jistě velmi pěkný zážitek. Po tomto zajímavém zpestření se opět rozběhlo samotné derby. Ve třetí minutě zatápěla hostům v obranném pásmu dvojice Švec, Šebesta, ale brankář hostů si se všemi pokusy poradil a nakonec schoval puk ve své výstroji. O chvíli později měl na své holi gól Jakub Jiřinec, který se ocitl po chybě za hostující brankou zcela sám, ale jeho střelu dokázal skvěle chytající Podskalský chytit. Za další dvě minuty se dostal do zajímavé šance Patrik Šebesta, ale stav zůstával vyrovnaný. To už ovšem neplatilo o chvíli později, kdy Novotný uklidil za záda gólmana Tomáše Vastla, přihrávku Radka Sittera – 1:2. Pár centimetrů chybělo Jakubu Švecovi, který se ovšem marně natahoval po puku, který před ním vytancoval, ale bohužel, puk prošel kousek od hole. Tak tedy trestali opět hosté. Jiří Sitter se zmocnil puku, ujel naší obraně a vystřelil. Ano, takto jednoduché to může být… – 1:3. V devatenácté minutě se do zajímavé šance dostal Adam Mikeš, ale Podskalský měl bránu zavřenou. Zato hosté měli střelecké štěstí, a tak se po další brejkové situaci dostali do tříbrankového vedení. Zásluhu na této brance měla dvojice Bojer, Suchánek, kdy druhý jmenovaný našel Bojera, a ten načal svůj střelecký koncert – 1:4. Naději na případný obrat vykřesal ještě v té samé minutě Patrik Řehoř, který využil přihrávku od Jakuba Jiřince – 2:4.

Ve druhé minutě poslední třetiny se dostal k zajímavé střele Jakub Šuhaj, ale v tomto utkání mu nebylo přáno. V šesté minutě byl vyloučený hostující hráč a naši hráči zavřeli hosty v jejich obranném pásmu. Ovšem dokázali z toho vytěžit pouze břevno, které trefil David Ruda. Krátce po skončení přesilové hry, se dostali do další akce hosté a zásluhou Bojera si vzali zpět tříbrankové vedení. To ovšem trvalo jen třináct sekund. Puku se totiž chopila naše mladá generace, Adam Mikeš našel přesnou přihrávkou Jakuba Jiřince a ten tentokrát proti gólmanovi nezaváhal – 3:5. Ovšem jakás taká naděje vzala za své o dvě minuty později, kdy se puku ujal opět Bojer, a  nezaváhal – 3:6. Velmi rychlý hattrick, to je počin, za který je třeba smeknout a sportovně poblahopřát. Do konce utkání již žádná branka nepadla, a tak se nakonec z vítězství mohli radovat hosté. Nezbývá nic jiného, než tento zápas hodit tzv. za hlavu a soustředit se na další zápasy. Ano, píši o zápasech, protože v nadcházejícím týdnu nás čekají hned dvě utkání – v pátek odložené venkovní utkání proti Pelhřimovu a v neděli (netradičně již v 15:00) domácí zápas proti Sokolu Radomyšl. Je tedy určitě na co se těšit.

Zápas ohodnotil trenér Martin Všetečka

Pojďme se nejprve věnovat hokeji. Prohrál se zápas s Vimperkem, kde bys viděl největší příčinu?

M.V. Samotné utkání jsme začali skvělé, dali jsme první branku hned při druhém střídání, bohužel nás to uspalo, a potom náš výkon šel rapidně dolů.

Utkání se alespoň ze začátku hrálo dost rychle (za jednu třetinu jsem napočítal pouze 7 přerušení, myslí,že to vyhovovalo spíše Vimperku?

M.V. Měli jsme spoustu šancí které jsme bohužel nevyužili.To se opakuje bohužel každý zápas, naopak soupeř nás potrestal po našich dvou chybách, a pak nám čas utíkal hodně rychle… Nedokážeme pořád jednoduše zakončit. Vše máme strašně překombinované a zbytečně přidržujeme puk. V poslední třetině se vyznamenal pan rozh. Svoboda a čárový rozhodčí Šesták… Nechápu,jak po zápase může říci, že to pískat nejspíš neměl. Ovšem neříkám, že to byla vina pouze rozhodčích. Měli jsme zápas rozhodnout a byl by klid.

Jak moc velká je to komplikace před následujícím víkendem, kdy nás čekají 2 těžká utkání?

M.V. Komplikace? Samozřejmě body nám chybí, ale každý zápas začíná za nerozhodného stavu a je jenom na nás, jak se k tomu postavíme. Zápasů máme ještě spoustu před sebou, takže body musíme nahnat jinde, když jsme je včera odevzdali.

Tak a nakonec se pojďme podívat na doprovodné akce. Jak jsi spokojen s průběhem těchto akcí a chystá se do budoucna ještě něco podobného?

M.V. Myslím, že nástup dětí a ocenění Davida Vinše proběhlo v pořádku.  Bohužel došlo k určitému nepochopení pravidel při soutěži, jelikož diváci, kteří chytli míček, měli jít o druhé pauze soutěžit ve střelbě, ale nakonec jsme jim ceny předali i bez soutěže, aby se mohlo plynule pokračovat v zápase. Na druhou stranu si myslím, že když budeme takovéto akce dělat častěji, což máme v plánu, tak si diváci postupně zvyknou a k těmto nedorozuměním již docházet nebude. Chceme tyto akce pořádat při zápasech pravidelně, protože je to nejen zpestření pro diváky, ale i možnost pro sponzory, aby prezentovali své výrobky. 

Před zápasem proběhlo již zmíněné předání dresu HC Strakonice Davidu Vinšovi, který nám pro náš web poskytl krátký rozhovor. Ještě před samotným rozhovorem jsem se zeptal manažera mužstva Romana Heimlicha, co se mu vybaví, když se řekne David Vinš. “Abych řekl pravdu, tak kromě skvělého hokejisty, taky obrovský srdcař, který byl tím správným příkladem a poctivým pracantem. Dodnes si pamatuji jak se hrál nedělní zápas proti Soběslavi a Davidovi vyrazili při zápase asi pět zubů, no a druhý den v pondělí když byl trénink, tak David byl na tom tréninku jako první.” Tolik vzpomínka manažera mužstva.

 

V poslední době jste na tuto otázku musel odpovídat často, přesto se ještě zeptám. Co pro Vás znamená vítězství v soutěži “díky trenére!” a jak moc zavazující je to úspěch do budoucna?

D.V. Výhra pro mě znamená moc. Je to největší úspěch, který jsem dosáhl v trenérské kariéře, a když se člověk podívá na ten počet trenérů, kteří jsou z celé ČR a více než 42 druhů různých sportů, tak je to úžasný pocit vědět, že jste na rok nejlepší trenér mládeže. Zároveň je to pro mě hodně zavazující… Musíme se snažit, aby ta práce byla stále taková jako doposud! Je mi jasné, že jsme teď hodně na očích a o to musíme víc pracovat, abychom potvrdili proč jsme vyhráli.

Často se řeší u dětí a mladších kategorií otázka “hraní na výsledek”. Jaký na toto téma máte názor?

D.V. Asi takhle. Každý z nás kdo něco dělá, tak chce vyhrávat a být úspěšný. Bylo to již za mě, když jsem byl malý a je to pořad stejné. Jestli hrajete “člověče, nezlob se”, nebo šachy. To je úplně jedno, ale platí, že chci vyhrát, ale zároveň je dobré učit děti od mala vyhrát i prohrát. Obojí je důležité do života.V životě jste taky jednou nahoře a jednou dole a prohry hodně posilují. Trénuji ve Vimperku, kde nemůžu hrát na výsledky ani kdybych moc chtěl, jelikož jsme malé město, kde si nevybíráme, ale naše kategorie mladších žáků má za mě nadprůměrné výsledky a je to takový důkaz, že to jde i na malém městě. Pokud se to děla srdcem je to o to jednodušší.

Ve Strakonicích jste odehrál dvě sezóny a obě dopadly úspěšně. Jak na tuto dobu vzpomínáte?

D.V. Ta první sezona byla výborná jak pro mě, tak pro celý tým. Často rád vzpomínám na ty lidi, na tu partu, která tady ve Strakonicích byla. Na to se nedá zapomenout. Tenkrát vše klapalo jak mělo, měli jsme skvělé podmínky, za což jsme my hráči byli vděčný a dokázali jsme to přenést na led.

“Řádili” jste v útoku s Václavem Samkem a Honzou Horou, jak se vám s těmito spoluhráči hrálo a měl jste za svou kariéru nějaké nejoblíbenější spoluhráče?

D.V. S Vencou a Honzou to bylo opravdu výborné. Troufám si říct, že tenkrát jsme byli i hodně produktivní a málo kdo ze soupeřů to dokázal zachytit. Hodně jsme bruslili a tím přehrávali soupeře, ale jak jsem již říkal, bylo to hodně tou skvělou partou a skvělým zázemím, které jsme ve Strakonicích měli k dispozici. Pokud bych měl ještě vzpomenout, tak ve Strakonicích se mi hrálo skvěle taky s Michalem Kozmou, nebo Martinem Všetečkou. 

Také se k naší redakci dostala informace ( 🙂 ), že se Vám tajné říkalo “specialista na buly”. Nemáte k tomu nějakou historku?:)

D.V. (smích) Je mi naprosto jasné, kdo ty informace poskytl (smích). “Vítej v kraji, mladej”, to byla hláška kterou mně tenkrát častoval jeden ze starších protihráčů, když proti mě vyhrál po několikáté buly a já jich měl za sebou asi dvanáct prohraných v řadě. Zaslechl to Martin Všetečka a od té doby mi začal říkat specialista :-).  Tenkrát bych nevyhrál buly, ani kdyby se hrálo do půlnoci. 

 

HC Strakonice – HC VImperk 3:6 (1:1, 1:3, 1:2)
Branky: 2. Samohejl (Kovář, Ruda), 40. Řehoř (Jiřinec), 49. Jiřinec (Mikeš) – 7. Předota (Lang), 31. Novotný (Sitter R.), 32. Sitter J., 40. Bojer (Suchánek), 48. Bojer, 52. Bojer
Vyloučení: 7 – 7
Rozhodčí: Svoboda – Karlín, Šesták
Diváci: 480
HC Strakonice: Vastl (od – Škoda, Hřebíček, Kovář, Hrubý M., Koryťák, Hrubý L., Kopenec, Šebesta, Švec, Mikeš, Šuhaj, Menšík, Jiřinec, Ruda, Andrle, Řehoř, Křenek, Samohejl
HC Vimperk: Podskalský – Předota, Lang, Franta, Sitter R., Předota, Turek, Janásek, Bojer, Hozman, Novotný, Sitter J., Paukner, Lang, Trummer, Kačmár, Suchánek

Foto: Jan Petráš

Start a Conversation

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *