Tento skvělý report i s popiskem jednotlivých hráčů nám zaslal pořadatel František Burda ml.

 

Ten kdo zavítal v sobotu 7.4. na zimní stadion ve Strakonicích se musel divit a být příjemně potěšen. Po ledě se proháněla mužstva složená z ostřílených a zkušených borců z mnoha vypjatých zápasů. Odehrával se tu totiž velký vzpomínkový mač bílých Strakonic proti Strakonicím červeným.

Za bílé mužstvo, které si dalo název Strakonické NAGANO 98 nastoupili převážně hráči, kteří zde před dvaceti lety oslavili památný postup z krajského přeboru a kvalifikace proti mužstvu HC Náchod, kdy Strakonický zimní stadion praskal ve švech a byl naplněn diváky až po oblouky. Protože se jednalo o velmi příjemný, nečekaný, ale rozhodně zasloužený úspěch psal strakonický deník v těch dnech článek o STRAKONICKÉM NAGANU.

Červené mužstvo, složené z hráčů, kteří kromě těch co již nastoupili za bílé, zde druhou ligu také několik let úspěšně hráli. Vrcholem jejich snažení pak byl postup do finále druhá ligy proti mužstvu Vajgar Jindřichův Hradec. V této sérii pak byli pouhé jedno vítězství od postupu do baráže o 1. ligu. Protože se jednalo o velmi nečekané a překvapivé tažení druholigovým play off, nechali jsme se inspirovat americkým úspěchem na zimních olympijských hrách v Lake Placid. Odtud tedy název Miracle on Ice – tedy ZÁZRAK NA LEDĚ.

 

Sestava BÍLÉ – NAGANO 98:

Brankaři:

David Majer –  Strakonický odchovanec, který zažil 3x úspěšnou kvalifikaci o druhou ligu v roce 1993,1996 a 1998. A také brankář, který dochytal nejvíce zápasů v 2. lize ve Strakonickém dresu. Dnes velká opora žlutého týmu ve Farma cupu.

František Burda – Strakonický odchovanec kde je od roku 1996 s přestávkami nejdéle sloužící strakonický druhý brankář. Pozice jedničky se dočkal v dresech HC Vimperk, VSK Technika Brno nebo Sokol Katovice, ale ve Strakonicích jen zřídka. Dnes velký soupeř v modrém týmu Farma cupu.

Obránci:

Marek Kloud – Obránce, který přišel do Strakonic před postupem již v roce 1997 a hrál za Strakonice do loňské sezony. Nejúspěšnější kapitán HC, který ve Strakonicích prožil všechny úspěchy. Poctivý bojovník s bílou gretzkyovkou na hlavě.

Richard Kubíček – Strakonický odchovanec a nesmlouvavý obránce, který zažil postup a několik druholigových sezón. Dnes velmi úspěšný hráč Farma cupu a po otci Pepovi talentovaný trenér strakonické mládeže.

Radek Bittner – Strakonický odchovanec a nejvíce skórující obránce sezóny 97/98. V závěru kariéry se úspěšně prosadil s několika strakonickými spoluhráči ( Honza Jílek, Ondřej Šulc, Franta Burda) v týmu HC Vimperk. V okresním přeboru pak hájil barvy Sokola Radomyšl.

Martin Šulc – V 17 ti letech nejmladší hráč postupového týmu v roce 98. Jeden z nejtalentovanějších mladých obránců tehdejších let, o kterého se zajímal i Motor, ale život byl úspěšnější a vytrvalejší než kariéra. Dnes si mohl s bratrem zahrát v obranné dvojici, ale bohužel z pracovních důvodů to Ondřejovi nevyšlo. Jinak proti sobě  svadí derby na farmě.

Jití Malkus – Starší a větší bratr Martina. Společně se dostali přes strakonickou mládež, až do A týmu. Jirka se pak více věnoval své úspěšné pracovní kariéře a hokeji dal sbohem. Patřil k řízným a mohutným bekům.

Útočníci:

Tomáš Kabele – Strakonický odchovanec, dlouholetý a úspěšný hráč druhé ligy. V mládí nejméně viditelný hráč útočné trojce Vlček, Humeník a Kabele, který se vypracoval na leadera A týmu. V současnosti několik sezón nejlepší střelec Farma cupu.

Petr Polák – Strakonický odchovanec, který se prosadil i v týmu Motor České Budějovice a Vajgar Jindřichův Hradec. Nejmenší, ale o to lepší spoluhráč Václava Krále. Ve strakonickém dresu si zahrál pouze několik sezón 2 ligu.

Jiří Beneš – Kladenský odchovanec, který přišel do strakonické juniorky a dále pokračoval v A týmu až k postupu do 2. ligy. Do Strakonic se vrátil jako trenér ligy juniorů a A týmu. Nyní trénuje malé hokejisty.

Ervín Binder – Malý útočník, který po návratu s pisecké juniorky zažil poslední dvě sezóny druhé ligy, kde patřil k velmi úspěšným mladým střelcům a přispěl k několika vítězstvím v krajském přeboru. V současné době pokračuje v dresu HC Vimperk.

Michal Kozma – Dlouholetý ligový hráč IHC Písek, HC Strakonice a Ústí nad Labem, který dokázal svojí bojovností a brankami rozhodovat zápasy a získával tituly. Patřil vždy mezi nejproduktivnější hráče a svým přehledem a rozehrávkou povyšoval hru na umění.

Miroslav Boška – Strakonický odchovanec, který společně s Jachimem a Koubou vytvořili základní útočnou vozbu vedoucí v roce 1998 k postupu do 2 ligy. Nejstabilnější rozehrávač týmu. Do dnes klidná síla týmu. Obdobně jako Majer byl i u minulých postupů do druhé ligy v roce 96 a 92.

Martin Malkus – Dlouholetý ligový hráč IHC Písek, HC Strakonice, Prostějova, Šumperka, Olomouce a Techniky Brno, který se dokázal svojí bojovností a pílí dostat až na pozici nejlepšího střelce 2. ligy. Několik sezón pak úspěšně odehrál v 1. lize. Dodnes rozený kanonýr což prokázal i proti Jakubu Myslivcovi.

Jiří Vondřich –  Úspěšný druholigový veterán, který nastupoval několikráte v dresech HC Strakonice, ZVVZ Milevsko a IHC Písek. Celkově odehrál 400 ligových utkání. V letošní sezóně hájil bych Slavoje Český Krumlov

 

Sestava ČERVENÁ – ZÁZRAK NA LEDĚ:

Brankaři:

Roman Špiler – Strakonický odchovanec. Dlouholetý ligový brankář, který strávil několik sezon po boku Romana Turka v  Motoru, a dále chytal v brance Jindřichova Hradce, Mladé Boleslavi, Chomutova, Rokycan, Pelhřimova, IHC Písek a HC Strakonice. V posledních sezonách nahradil svého kamaráda a rivala již od mládeže, Františka Burdu v dresu Katovic.

Jakub Myslivec –  adekvátní náhradník za Michala Pinkase. Strakonický odchovanec. Druhou ligu si zachytal pouze v Milevsku. Hrdina letošního finále krajské ligy. Ještě chytal v dresu Sokolu Radomyšl.

Obránci:

Josef Hodánek – Technický a šikovný obránce se po návratu z písecké juniorky prosadil ve Strakonickém ligovém týmu, do kterého se v dalších letech pravidelně vracel.

Martin Všetečka – Písecký obránce, který hrál za Kadaň, Nymburk, Jindřichův Hradec, Klášterec nad Ohří, Písek a Strakonice. Trojnásobný vítěz krajské ligy a střelec rozhodujícího nájezdu letošní finálové série. V 1. lize odehrál, pěkných 6 utkání.

David Všetečka – Obránce a velký hokejový cestovatel. Za svou kariéru odehrál 92 extraligových utkání a 528 utkání v první lize. Svoje ligové zkušenosti začal sbírat již v roce 1998 ve Strakonicích a Písku. Hrál za Třinec, Litvínov, Vsetín, Znojmo, Plzeň, Chomutov, Mladou Boleslav, Opavu, Olomouc, Prostějov a Kadaň. Poslední roky pak na Slovensku kde letos ukončil kariéru v Bardějově.

Milan Řehoř – Strakonický odchovanec. Vždy řízný bek HC co dokázal posadit na zem i slavného Ladislava Lubinu. Od postupu v roce 98 odehrál všechny ligové sezóny. Pokračuje v krajské lize do letošní sezóny, kdy je téměř hrajícím trenérem.

Útočníci:

Radek Bouška – Vysoký písecký útočník, který se v začátcích věnoval velmi úspěšně kariéře v in-line hokeji, s kterým se podíval i do Francie. Hokejově pak jeho kariéra patřila Strakonicím, Bostonu Kluky, Vimperku a Katovicím.

Richard Pitel – Šikovný sušický útočník se přes strakonickou juniorku, prosadil na stabilního hráče 2. ligy v dresech HC Strakonice, ZVVZ Milevsko a IHC Písek kde odehrál téměř 300 utkání. 

Roman Heindl – Šikovný hračička, který přestože neodehrál ve druhé lize tolik sezon, patří k nezapomenutelným hráčům ve Strakonicích tak v Milevsku. V posledních sezónách jste jej mohli vidět jako soupeře v dresu David Servisu. Ještě ho můžete vidět na turnaji trojic, v dresu „Atomáků“.

Jan Kadlec – Malý rychlí útočník, který odehrál ve Strakonicích několik sezon ve druhé lize i v Krajské lize. V současnosti hrál finále za Slavoj Český Krumlov.

Karel Kadlec – Z budějovické juniorky si již v roce 1999 odskočil na ligový strakonický led. druholigový led ve Strakonicích a Jindřichově Hradci, vždy prostřídával s ledem v zahraničí.

Roman Šulčík – Střelecký živel stihl ve Strakonicích odehrát 2 druholigové sezony. Další úspěchy v krajské lize, kdy se ve všech sezónách propracoval do čela tabulky produktivity přidal v dresu budějovického David Servisu. Ligové body přidal v dresech Tábora, Jindřichova Hradce a David Servisu.

Jan Hora – Odchovanec píseckého hokeje, který se podepsal pod poslední tituly Strakonic v krajské lize. Hokejová kariéra pak musela ustoupit studiu a úspěšné pracovní kariéře.

Karel Procházka – Útočník, který vyrostl v Písku, však do Strakonic přišel z Bostonu… Kluky :-). Celou svoji ligovou kariéru odehrál pouze za Strakonice. Jeho 18 druholigových branek hovoří o jeho bojovnosti pro tým. A několikráte si zde zahrál i s bratrem Pavlem.

Lukáš Papež – Strakonický odchovanec, který přes svůj věk stihl za 5 sezon odehrát ve druhé lize 86 zápasů za Strakonice. Po studiu se na několik sezon usadil v nabytém okresním přeboru, z něhož se úspěšně vrátil do dresu Strakonic pro letošní titul.

Václav Samek – Strakonický odchovanec si zahrál poslední sezony 2. ligy. Přes své úspěšné studium se dostal do Plzně, kde hraje krajskou ligu za Apollo Kaznějov. Jednu sezonu odehrál i v Německé soutěži. S 12 brankami za 2 sezony patřil k nejlepším mladým střelcům.

 

Nemohli nastoupit: Luděk Kotek, Ondřej Šulc, Pavel Bláha, Zdeněk Kutlák, Radim Humeník, Marek Vlček, Libor Nikodém, Václav Král, Josef Kouba, Michal Pinkas, Alexander Salák, Radek Lusk, Milan Velíšek, Jan Kašpar, Roman Žák, Jaroslav Bartoš, Lukáš Krejčí, Roman Horák a Martin Kuna.

 

Před zraky zvědavých diváků vhodil zkušený ligový rozhodčí Michal Jílek úvodní bully s mírným zpožděním, díky kterému nedošlo na slavnostní nástup s představením hráčů, což byla samozřejmě veliká škoda nejen pro samotné diváky, ale hlavně pro objektivy hladových fotografů. V úvodních minutách se projevila zkušenost vyzrálejšího a zkušenějšího týmu bílých, který si svými kombinacemi připravoval větší množství šancí, ale výborně chytajícího Romana Špilera nepřekonal. Červení pak odpověděli rychlostí, zvláště dvojce bývalých spoluhráčů Samek a Lukáš Papež, podpořená velmi agilním obráncem Hodánkem zaměstnávala Majera. O první branku se postaral v 8. minutě Kozma, kterému asistoval Martina Kalous. Ve velké šanci se před Majerem objevil Roman Heindl, ale branku přestřelil. V polovině třetiny pak výborně chytajícího Majera se Špilerem nahradil Burda a hrdina Strakonických fanoušku Kuba Myslivec. Červení vyrovnali ve 12. minutě, když se z dorážky před brankou trefil po odrazu Pepa Hodánek. Hokej začal nabírat na tempu a diváci začali chápat, že se rozhodně nejedná o poklidné exhibiční utkání. Druhou branku vsítili opět červení, když v 15. minutě před brankou našel Samek volného Lukáše Papeže, a ten si po první střele dojel pro dorážku a skóroval. Na druhé straně musel předvést své zákroky Jakub Myslivec proti Martinu Malkusovi, Petrovi Polákovi a nepřekonal ho ani Jirka Vondřich. V 19. minutě si po souhře bratrů Kadleců najel před branku Karel Procházka a zvýšil vedení červených na 3:1.  Před Myslivcem se ještě zcela sám zjevil Michal Kozma a výbornou nahrávkou od mantinelu ho hledal Jirka Vondřich. Mylivec však jeho nahrávku chytil. Nezbytnou přestávku strávili hráči oddechem v šatně a diváci si mohli prohlédnout na střelnici na tribuně výstavku fotek, hokejek, novinových článků a výstroje za posledních 25 let.

Do druhé třetiny nastoupili do branek opět Majer a Špiler. Hráči posilněni přestávkou ještě přidali na tempu a tak se útoky přelévali jak tichý oceán od pobřeží k pobřeží. Na obou stranách však oba majáky předváděli nádherné zákroky, po nichž kotel vždy skandoval jméno úspěšného brankáře a všichni diváci tleskali pohledným a pro některé překvapivě rychlím kombinacím. Snížit se povedlo ve 25. minutě Tomáši Kabelemu po nahrávce Martina Malkuse. O vyrovnání se postaral svým druhým gólem na začátku 30. minuty Michal Kozma za asistence Ervína Bindera. Tento současný hráč Vimperku svojí rychlostí dobře sekundoval spoluhráčům Vondřichovi a Kozmovi. Za necelou minutku však velmi agilní Václav Samek po opětovné spolupráci s Lukášem Papežem strhl vedení na stranu červených. V těchto chvílích červení svoji rychlostí přebírali mírně hru, zvláště když se do útočení zapojovali i obránci. Nejen Hodánek, ale před bílou brankou bylo vidět i bratrské duo Všetečkových. To však byla „voda na mlýn“ zkušenějších bílých, kteří zkušenou nahrávkou, kombinací a rychlým protiútokem zaměstnávali nejen výborného Špilera, ale od poloviny třetiny opěk Myslivce. Ve 33. minutě skóroval Petr Polák po nahrávce od Jirky Beneše. Po půl minutě pak po závaru před brankou překonal Myslivce Jirka Malkus. Ještě jednou však červení vyrovnali, když Burdu překonal Radek Bouška z přihrávky Karla Procházky. Do krásného úniku si na útočnou modrou, najel pro dlouhou přihrávku Malkus. Od zadního mantinelu adresovanou přihrávku Bittnerem zpracoval nohou a jako střelec se prosadil. Do konce třetiny již branka nepadla a tak diváci šli natěšení na párek a zpocení hráči popadnout dech do kabin.

Ve třetí třetině, psala se 42. minuta, dal svůj první gól Roman Heindl po přihrávce Řehoře. K jeho velkému zklamání však stál v brance opět David Majer. O chvíli později bylo po velké šanci nařízeno trestné střílení proti Špilerovi. Bubenický kotel se snažil vyvolat na led fantoma posledních dní Kubu Myslivce. Naštěstí zůstal v brance Roman Špiler, na kterého si blafákem do forhendu Martin Malkus nepřišel. Do úniku se od červené vydal extraligou ostřílený David Všetečka. Pokusil se po všetečkovsku „zamíchat polívčičku“. Vystřelil krásně na lapačku, avšak farmou a druhou ligou zocelený David Majer zkušeně chytil a předvedl, že je pořád velmi dobrý brankář. Po posledním střídání kdy propocení a dobře chytající Majer a Špiler naposledy přepustili místo Burdovi s Myslivcem začal hon na výsledek. Vyhrát chtěli oba týmy a podle toho to na ledě i vypadalo. Útok střídal útok a oba brankáři se potili. Nejprve se zaskvěl Burda, když zlikvidoval šanci Karla Kadlece. Pak však byl v 52.minutě  faulován v úniku Martin Malkus a druhé trestné střílení bylo na světě. Tentokráte již proti Kubovi Myslivcovi. Kotel a všichni diváci očekávali jak si Kuba, který zlikvidoval v posledních utkáních mnoho penalt poradí s rozeným střelcem. „Malky“, jak je na strakonických tribunách známý, rozpohyboval Myslivce a poslal mu puk mezi betony do sítě. V 53. minutě se prosadil také jeden z nejlepších hráčů finále krajské ligy Jirka Vondřich po nahrávce Eši Bindera kterého z obraného pásma našla nahrávka Martina Šulce. A protože tempo hry neupadalo a šancí spíše přibývalo, tak ani toto dvoubrankové vedení zatím nestačilo. V 54. minutě snížil miláček hokejových tribun Richard Pitel po nahrávce od Pepy Hodánka. Po minutě a skvělém zákroku Myslivce se sám na branku řítil Roman Heindl a konečně si se štěstím splnil svůj dlouhý sen, dát Burdovi branku. Bylo tedy opět vyrovnáno. V předposlední minutě pak nahrávkou našel Kubíček Bittnera a ten jako jeden z nejvíce střílejících beků se nemýlil. Výběr „Nagano“ vedl 9:8, když do konce zbývalo 91 vteřin. Červení se vrhli do útoku a několik šancí opravdu volalo po vyrovnání. Zvláště zcela sám zakončující Richard Pitel, který však jen vyprášil Burdovi betony. V samotném závěru se při power – play usadili v útočném pásmu, a v drtivých kleštích svírali bílé. K vyrovnání se však již nedostali.

Po závěrečném klaksonu pak propuklo velké focení a oslavy všech po celý zápas vyvolávaných brankářů s kotlem. Všichni platící i neplatící diváci pak odcházeli domu namlsáni pěknými kombinacemi, spoustou branek i famózními zákroky. Jediné štěstí, že se při tomto utkání nevybírala nejlepší trojice hráčů, protože tuto volbu by neurčil asi nikdo. Všem divákům, kteří si to s hráči společně užili, děkujeme za podporu. Hlasité fandění bylo příjemné pro všechny hráče, kteří se na exhibici představili.

 

 

(zleva – Špiler, Myslivec, Burda, Majer)

 

 

(střelnice – výstroj)

(střelnice – hokejky)

(střelnice – novinové výstřižky)

(Heindl, Šulčík, Pitel)

(David Všetečka)

(Bratři Malkusové)

(Oslava červeného mužstva)

 

Kompletní fotogalerie  http://hcstrakonice.rajce.idnes.cz/Nagano_vs_Zazrak_na_lede/