Olympiáda dětí a mládeže České republiky (ODM) je republiková soutěž krajských reprezentací v kategoriích mladších a starších žáků a žákyň. Sportovcům navozuje atmosféru opravdových olympijských her. Mladí účastníci nejsou ochuzeni o zapálení olympijského ohně, slavnostní ceremoniály, soužití v olympijské vesnici nebo složení olympijské přísahy.

ODM je projektem Českého olympijského výboru, který si ke spolupráci vybírá jako pořadatele jednotlivé kraje. Olympiády se odehrávají v dvouletých cyklech a střídá se jejich letní a zimní podoba. První ročník (letní) olympiády proběhl v roce 2003.

Na letošní ODM měl čtyříčlenné zastoupení také oddíl HC Strakonice společně s Krasobruslením Strakonice. V rychlobruslení soutěžili v kategorii mladších žáků Marcel Kříž a Petr Lukeš, kteří nastupují ve strakonickém dresu za sedmou třídu.

„Přivedl mě k tomu hokejový trenér Stanislav Kašpar, který se mě zeptal, jestli nechci zkusit kvalifikaci v rychlobruslení na ODM 2016“ Komentoval svou účast na olympiádě Marcel Kříž. „Bylo to příjemné zpestření tréninku a možnost vyzkoušet si, případně něco dokázat v jiné disciplíně. Největší zkušeností bude samotná účast na soutěži takové úrovně a velikosti. ODM byla jedním slovem super, poznal jsem  mnoho nových lidí, zazávodil si a maximálně si celé hry užil“ Hodnotil své zážitky strakonický útočník.

Jihočeská družina se strakonickými reprezentanty.

Tuto dvojici doprovázela Renáta Šebestová z oddílu Krasobruslení Strakonice. Mezi trenéry Jihočeského kraje poté byla Ivana Andrejičová z oddílu strakonického Krasobruslení.  Zástupci strakonických barev reprezentovali na olympiádě Jihočeský kraj a nastoupili ve třech závodech. Celkem se v rychlobruslařské disciplíně závodilo na trati dlouhé 111, 333 a 500 metrů. Závody byly rozděleny na věkové kategorie mladších a starších žáků a žákyň. Petr Lukeš s Marcelem Křížem závodili v kategorii mladších žáků a Renata Šebestová, soutěžila ve své kategorii mladších žákyň.

Rychlobruslařské závody se konaly na zimním stadionu v Mostě ve dnech 20. Až 21. Ledna 2016.

V závodě zvaném super sprint, jenž je dlouhá 111 metrů, se strakoničtí mladší žáci umístili na čtrnácté – Marcel Kříž a devatenácté pozici – Petr Lukeš. V kategorii mladších žaček se Renáta Šebestová umístila na krásném 7. Místě z celkových 27 zúčastněných závodníků.

V druhém závodě na 333 metrů skončil Marcel Kříž na osmnáctém místě a jeho kolega Petr Lukeš na místě třiadvacátém z celkového počtu 28 závodníků. V holčičí kategorii patřilo devatenácté místo Renátě Šebestové.

Poslední závod na 500 metrů, který činí 4,5 kola ledové plochy na ZS v Mostě, skončil Petr Lukeš na osmnáctém místě a Marcel Kříž na dvacáté pozici z 28 startujících závodníků. Jejich kolegyně Renáta Šebestová se umístila v kategorii mladších žaček na dvanáctém místě.

Na otázky ohledně vystoupení strakonických závodníků na ODM odpovídala pro náš web trenérka Ivana Andrejičová.

Kde vznikla myšlenka přihlásit se na ODM v rychlobruslení?

Já se této akce účastnila v podstatě od samého počátku. Mám za sebou vícero ODM s dětmi z jihočeského kraje, takže jsem věděla, do čeho jdeme. Spíš jsem čekala, až mi vyrostou šikovní bruslaři ve Strakonicích.

Věnují se naši reprezentanti rychlobruslení aktivně?

Tito 3 mladí bruslaři se věnují vrcholově hokeji a krasobruslení. Nicméně jsou bruslařky velmi zdatní a umím si je v rychlobruslení představit.

Jak probíhala vaše příprava na ODM a v čem spočívá rychlobruslařský trénink?

Měli, jsou pouze 2 speciální rychlobruslařské tréninky, kde děti trénovaly především starty a štafetu. Zbytek přípravy probíhal v rámci jejich sportů.

Jeli jste na olympiádu s určitým cílem?

Vlevo trenérka Ivana Andrejičová se svou svěřenkyní Renátou Šebestovou

Měli jsme hlavně cíl hrdě reprezentovat a nezranit se, protože ač se to nezdá, ty pády při závodě jsou někdy hodně nebezpečné. S medailemi jsme moc nepočítali, přece jen tam soutěžili týmy, kde jsou profíci. I tak jsme byli úspěšní a několikrát postoupili do semifinále a jednou i do finále. Děti překvapily i ve štafetě, kde jely opravdu “na krev” a brali polovinu startovního pole. Patří jim velká poklona!!

Máte se svými svěřenci plány do budoucna, co se týče rychlobruslení?

Děti se momentálně musí soustředit na své sporty, takže teď určitě ne. Nicméně určitě s nimi počítám do kvalifikace na další ZODM

Jaké jste si přivezla zážitky a jak na vás celkově působil tento projekt?

Zážitků máme s dětmi spoustu. Především bezvadnou atmosféru a super zázemí a partu. Závod byl akční a sportovní zápal neskutečný. Děti vytvořily skvělý tým a fandily i svým soupeřům. Doprovodně kulturně-sportovní aktivity připravili organizátoři na 1*.A největší odměnou byla na ukončení věta: “Nám se tady tak líbilo, bude se nám stýskat..” Tak zase za 2 roky.