Nepojmenovaný 1Žirovnice je třítisícové městečko ležící v Pelhřimovském okrese v kraji Vysočina. Po Humpolci tak jde o druhého účastníka Jihočeské krajské ligy reprezentující jiný než Jihočeský kraj. Žirovnice sehrává své zápasy na zimním stadionu Jana Marka v Jindřichově Hradci. Přesný důvod našemu výrobnímu výboru není znám, stejně jako historie tohoto klubu, neboť se nepodařilo dohledat žádné adekvátní prameny. I přes tento nezdar je třeba zmínit, že Žirovnice je malebné městečko na Vysočině s poměrně bohatou historií vázající se zejména k tamějšímu zámku, pocházejícího z poloviny 13. století. Samotný zámek však není tím, co Žirovnici celosvětově proslavuje. Toto město je známé zejména svým knoflíkářským průmyslem, jehož historie sahá až do druhé poloviny 19. století. V této souvislosti si několikrát dovolíme tento tým nazvat „Knoflíkáři“.

V minulém kole naši hokejisté (ve velmi okleštěné sestavě) vybojovali důležitý bod na táborském ledě. Po nepříznivě vyvíjejícím se utkání, ve kterém jsme dokázali 2x smazat dvougólové manko (i přes tuhý odpor hlavního sudího Pexy, který opět prokázal, že nemá pro pískání vlohy), nakonec museli o vítězi rozhodnout samostatné nájezdy, ve kterém domácí táborský tým nezaváhal a získal tak prémiový bod navíc (naše trápení v dovednostní soutěži pokračuje déle než u hokejistů New Jersey ). Strakoničtí hokejisté však hráli s vysokým nasazením, za což jim sluší velká pochvala a uznání. Zápas nedohrál pro zranění strakonický kapitán Tomáš Růžička, což je pro náš tým velká ztráta. Doufejme, že nejde o nic vážného a že se brzy vrátní na ledovou plochu hájit naše barvy.

Žirovnický Slavoj v minulém utkání krajské ligy propadl na vlastním ledě, neboť vysoko podlehl družině hlubockých rytířů 1:7, i přesto, že za domácí nastoupila obávaná dvojice hráčů Petr Šachl a Zdeněk Ondřej. Zápasy Žírovnice zdobí vždy bohatá gólová nadílka, viz zápasy našeho příštího soupeře v této sezóně.

Zápasy HC Žirovnice v letošním ročníku krajské ligy
HC Slavoj Žirovnice – IHC Písek 2:8 (0:3, 0:3, 2:2)
HC Tábor B – HC Slavoj Žirovnice 9:3 (3:0, 3:0, 3:3)
HC Slavoj Žirovnice – TJ Jiskra Humpolec 3:2 (2:1, 1:0, 0:1)
HC Slavoj Žirovnice – HC Milevsko 6:4 (2:1, 3:2, 1:1)
TJ Loko Veselí nad Lužnicí – HC Slavoj Žirovnice 6:7 (3:2, 0:3, 3:2)
HC Slavoj Žirovnice – HC Vimperk 7:3 (2:0, 3:1, 2:2)
OLH Soběslav – HC Slavoj Žirovnice 7:6 (5:0, 2:1, 0:5)
HC Slavoj Žirovnice – TJ Hluboká Knights 1:7 (1:1, 0:3, 0:3)

Vzájemné zápasy sezona 2013/2014
HC Slavoj Žirovnice –  HC Strakonice  3:6 (1:1,1:3,1:2)
Góly: 5. Stach (Gurka), 35. Ištvánik (Javůrek, Horváth), 53. Gurka (Horváth) – 19. Binder TS, 21. Černý (Hřebíček), 26. Růžička (M. Všetečka), 26. Major (Kopecký), 45. Kadlec (Binder), 54. Major.
Rozhodčí: Stach, Malecha – Farkač, Hamr.
Vyloučení: 6:8.
Využití: 1:3.
Diváci: 36.
HC Strakonice – HC Slavoj Žirovnice    9:1 (2:1,4:0,3:0)
Góly: 6. D. Kovář (M. Řehoř), 18. M. Černý (Hrubý), 23. Gross (Hřebíček, Hora), 27. Andrle (Major), 31. M. Černý (Bazgier), 40. Bazgier, 45. Čadek (Gross), 49. Gross (Hřebíček), 56. Binder (D. Kovář) – 18. Ištvánik (Beránek).
Rozhodčí: J. Dvořák – Mitáš, Oudes.
Vyloučení: 5:9, navíc M. Řehoř (Strakonice) 5 minut + do konce.
Využití: 4:1.
V oslabení: 1:0.
Diváci: 400.

Tabulka krajské ligy po osmém kole
tabulka_druhaverze_8kolo

Žirovnické klenoty
Během letošního ročníku získal žirovnický Slavoj dvě výrazné posily, které mají zkušenosti s hokejem hraným na té nejvyšší úrovni. Před několika lety ohromila fanoušky krajské ligy zpráva o posilách, které získal tým Servismanů z Českých Budějovic. Budějovický tým tehdy získal na post brankářské jedničky Josefa Kučeru, v poli se představili hráči jako Luboš Rob, Martin Štrba nebo Lukáš Vomela. V jihočeské krajské lize tak začali štěpit ledovou plochu hráči, kteří měli několikaleté zkušenosti s extraligovým hokejem. Nutno podotknout, že hráči, kteří dříve nastupovali za týmy I. či II. NHL nebyli v krajské lize ničím neobvyklým, ovšem pokud na jihočeské stadiony vjedou plejeři, kteří sehráli v české nejvyšší hokejové soutěži více než 500 utkání, znamenalo to nejen jistou kvalitu celé soutěže, ale i tahák na jednotlivá utkání, ve kterých se tito matadoři objevili. Nyní si ve stručnosti můžeme představit dva žirovnické hráče s podobnými zkušenostmi, kteří mohou díky svým kvalitám dotáhnout Žirovnici až do vyřazovacích bojů.

Zdeněk Ondřej
rok narození: 1980
místo narození: Jindřichův Hradec
mládežnický klub: KHL Jindřichův Hradec
držení hole: levá

Zdeněk Ondřej je odchovancem jindřichohradeckého klubu, za který v mládežnických kategoriích nastupoval. Na přelomu milénia se však rozhodl zkusit štěstí v zámoří v jedné z nižších profesionálních hokejových soutěžích hraných na západním pobřeží Spojených států (West coast hockey league). Zdeněk Ondřej ve svých dvou úvodních sezonách nastupoval za tým Long Beach Ice Dogs. Později ještě oblékl dres Idaho Steelheads a na závěr svého působení za velkou louží hájil barvy aljašského týmu Anchorage Aces. Za velkou louží nastoupil celkem k 129 utkáním, ve kterých zaznamenal 19 branek a 22 asistencí.
Od sezóny 2002/2003 výhradně nastupuje za české týmy. Mezi jeho významné štace patří působení v Českých Budějovicích, přítomnost ve smečce libereckých tygrů, či jako pardubický perníkář, kde strávil tři hokejové sezóny. V české nejvyšší hokejové soutěži odehrál celkem 410 utkání v základní části s bilancí 44 branek a 49 asistencí. Ve vyřazovacích bojích nastoupil celkem k 70 zápasům, ve kterých zaznamenal 12 branek a 8 asistencí. V druhé nejvyšší hokejové soutěži nastopoval zejména v boleslavském, chomutovském či kadaňském týmu. V první lize si připsal celkem 150 startů, v nichž zaznamenal 79 kanadských bodů.
Jeho kvalita a přínos pro žirovnický tým je nesporná, vždyť v dosavadních 7 odehraných utkání v dresu knoflíkářů zaznamenal 12 branek (2x dosáhl na hattrick) a 3 asistence.
Ondřejův kolega z útoku Petr Šachl se může rovněž pochlubit zajímavou hokejovou kariérou.

Petr Šachl
rok narození: 1977
místo narození: Jindřichův Hradec
držení hole: levá
draft NHL: rok 1996, 5. kolo, 128. celkově – New York Islanders
Kariéra Petra Šachla je velice pestrá. Inu posuďte sami, tento hráč si zahrál celkem v 17 různých ligových soutěžích. Odrazovým můstkem do světa velkého hokeje byla jihočeská hokejová meka – HC České Budějovice. Z tohoto týmu se vydal Petr Šachl na své první zámořské angažmá v sezoně 1996/1997 do jedné ze tří nejvýznamnějších kanadských juniorských soutěží – WHL – Western Hockey League, kde hájil barvy týmu Tri City Americans. Po jedné zámořské sezóně se však vrací zpět na dvě sezóny do Českých Budějovic. Na jihu Čech však dále nezůstává a po dvouleté pauze se opět zkouší prosadit v zámoří. Postupem času prochází soutěžemi UHL (liga sídlící v Michiganském Rochesteru později přejmenována na IHL), WCHL (Western Coast Hockey League), IHL (International Hockey League – zánik 2001 – tato liga byla tvořena týmy dělající farmy pro týmy AHL) a AHL (American Hockey League – nižší profesionální soutěž v Severní Americe, ze které se rekrutuje řada hráčů do NHL). V Severní Americe hájil barvy týmů Fort Wayne Komets, Tacoma Sabercats, Asheville Smoke či Milwaukee Admirals). V roce 2002 se rozhoduje k návratu na evropská kluziště, přesněji řečeno do Skandinávie. Ve finské SM-Liige hájil barvy týmů Ässätu Pori a SaiPi Lappeenranti natolik úspěšně, že si zasluhuje nominaci na jednom turnajů Evropské hokejové tour. Přes švédské Brynäs se dostává až k libereckým bílým tygrům, za které odehraje tři sezóny. Aby toho cestování nebylo málo, tak v následujících čtyřech sezónách okusí v dresu Košic slovenskou ligu, rakouskou a slovinskou ligu v dresu Olimpie Lublaň a přes italskou Pontebuu se dostává do rodného kraje, do Jižních Čech. V sezóně 2012/2013 odehraje několik zápasů za Jindřichův Hradec a v minulé sezóně dres budějovického Motoru. V letošním ročníku se rozhodl pro výpomoc žirovnickému klubu, kde doposud nastoupil k 5 zápasům, ve kterých zaznamenal 1 branku a 10 přihrávek.

Výčet soutěží Petra Šachla včetně bodování:

AHL – 79 zápasů (14 + 29)
Rakouská liga – 97 zápasů (30 + 46)
Česká Extraliga – 207 zápasů (43 + 50)
Česká I. NHL – 51 zápasů (10 + 15)
Česká II. NHL – 8 zápasů (5 + 5)
Krajská liga JčK – 5 zápasů (1 + 10)
EHL – 1 zápas bez bodu
Euro Hockey Tour – 6 zápasů bez bodu
IHL – 76 zápasů (12 + 17)
Italská liga – 30 zápasů (11 + 15)
SM-liiga – 106 zápasů (30 + 40)
SHL – 10 zápasů (2 + 1)
Slovenská liga – 35 zápasů (6 + 11)
Slovinská liga – 2 zápasy (2 + 1)
UHL – 58 zápasů (30 + 25)
WCHL – 1 zápas bez bodu
WHL – 63 zápasů (13 + 24)

Bodování borců HC Strakonice po osmi odehraných kolech

kanadskebodovani

V neděli 9. listopadu od 17:00 přivítáme ve strakonické Knürr aréně těžkého protivníka, jehož dres obléknou špičkoví hráči. Lze očekávat dramatické utkání okořeněné spoustou branek, jež doufejme, dopadne šťastně pro svěřence Pavla Hejla. Divákům se tak naskýtá jedinečná možnost vidět v akci nejen oblíbený strakonický tým, ale i hokejové osobnosti s bohatými ligovými zkušenostmi. Nenechte si proto takovouto příležitost ujít a přijďte povzbudit naše borce. HC Strakonice oleeeee.

Výrobní Výbor (hmv)