V neděli 13. ledna se naši hokejisté vydali k soutěžnímu utkání do prachatického okresu na led Vimperku Šumavan. K utkání nenastoupil z důvodu nemoci David Ruda, do obraných řad nově naskočil David Papež, po drobných zraněních v průběhu utkání nastoupil i Honza Topinka.

Utkání začalo v 17:00 před solidně zaplněnými tribunami. Vimperští se opět prezentovali dvěma kotli, možná po vzoru Partizanu Bělehrad. Strakoničtí fanoušci byli různě rozeseti zejména za střídačkou hostí s kotlem umístěným v rohu tribuny.

Do zápasu vlétli jako uragán domácí svěřenci Milána Stárka a hned od prvních sekund si bruslením a aktivitou snažili získat převahu. Na nastolené tempo jsme nedokázali nalézt žádnou odpověď a po několika naivních útocích se většina důležitých akcích v první třetině odehrála před brankou Jakuba Myslivce. V čase 3:39, kdy naši hráči byli myšlenkami asi ještě ve Čkyni, se za Jakubem Myslivcem rozvlnila síť poprvé a to po střele zkušeného Rudolfa Suchánka. Šikovnou střelou přes hráče dokázal překonat Kubu, který měl možná trochu zakrytý výhled. Obdržená branka nás opařila.  Po dvou minutách byl stav již 2:0, kdy se takřka po totožné šanci, jako při předcházejícím prvním gólu, prosadil střelou z totožného místa Ladislav Paule. V úvodu utkání jsme k hráčům domácím dostatečně nepřistupovali, nechávali jsme jim dostatek volného prostoru ke střelbě a byli o krok pozadu. Za stavu 2:0 jsme se příležitostně snažili o protiútok, ale základní chybou byla nefunkční rozehrávka, přechod středního pásma a ztráta kotoučů po individuálních najížděních do hradby urostlých horalů na jejich obrané modré čáře, poté již nezbývalo nic jiného než si domácí hráče obhazovat, dojíždět kotouče za brankou soupeře, kde jsme na fyzicky zdatné domácí hráče neměli. Nezachycení tempa zápasu rovněž vyústilo v řadu vyloučení na naší straně (7:35, 10:49, 13:18 a 18:36)…to se to pak proti naspeedovanému soupeři hraje těžko. Domácí poté ještě z přesilové hry v čase 15:05 zvýšili vedení na 3:0 a strakoničtí fanoušci pouze zkroušeně sledovali oslavující hráče a fanoušky domácího týmu.

Druhá třetina byla přímým opakem první. Do začátku jsme nastoupili velmi nabuzení. Soupeře jsme přebruslovali, kombinace se dařila a celkový výkon byl mnohem týmovější než ve třetině první. Více jsme se tlačili před branku domácího gólmana Podskalského a snažili jsme se těžit z dorážky a skrumáží vytvořených před brankou. Z podobných situacích se nám podařilo vstřelit dvě branky a to v 21. minutě Tomášem Růžičkou a v 23. minutě Tomášem Křenkem. Najednou jsme převzali otěže zápasu do svých rukou a začali hrát vlastní hru. Vimperští se za polovinu dokázali dostat pouze sporadicky. V čase 27:56 se nám konečně podařilo vyrovnat na 3:3 po brance Jakuba Švece a řadě fanouškům v hlavách přeběhla myšlenka, že obrat a případné vítězství bude jen otázkou času. Bohužel od vyrovnání začala kvalita naší hry opět upadat a od poloviny utkání opět po několika zbytečných vyloučeních dáváme soupeři možnost se zmátořit. Rozhodující byl zbytečný faul po krosčeku po odpískání, za který jsme obdrželi trest 5+OK. V přesilovce, která se nekrátí se domácím podařilo zvrátit vedení opět na svou stranu, a tak byl po dvou třetinách stav 4:3 pro Vimperk.

Třetí třetina zůstala za očekáváním. Více ze hry měli více domácí, kteří několikrát rozezvučili brakovou konstrukci za Kubou Myslivcem. Naše střelecké pokusy byly pro gólmana Podskalského lahůdkou, neboť měl při většině zákroků volný výhled, žádné clonění, žádný nátlak, přesilovky 0. Naší hře chyběl odpovídající důraz – buďto chyběl, nebo byl za hranicí pravidel. Nabídnuté přesilové hry jsme nedokázali využít, a tak se po matné třetí třetině skóre již neměnilo.

Při shrnutí zápasu lze dospět k rozporuplnému závěru. Nezasloužili jsme si vyhrát – za 10. minut zápas vyhrát nejde. Na druhou stranu Vimperk nepředvedl nějakou extra slávu (v historii jsme byli zvyklí na lepší hokej), ale k vítězství a třem bodům předvedená hra domácích stačila.

V dalších zápasech musíme zapracovat na zodpovědnějším přístupu a týmovějšímu pojetí celého utkání. Po celou sezónu se vrací stejný nešvar spočívající v neudržení koncentrace po celý zápas. Třetina zahraná z říše snů je střídána absolutním propadákem. Porážíme týmy ze špičky tabulky, na straně druhé prohrajeme s Telčí, Táborem B, Humpolcem, Soběslaví…(při vší úctě nic proti těmto týmům). Do play off nás čeká ještě řada utkání, tak doufejme, že trenéři s týmem zapracují na vhodné taktice a k vyzařovacím zápasům nastoupíme již s ustálenou formou.

Zápas pro náš web, ohodnotil Lukáš Hrubý.

Zápas ve Vimperku se výsledkově nepovedl, myslíš, že rozhodla první třetina?

L. H. Nerozhodla první třetina oni dali tři góly během jedné třetiny, my to dokázali taky, ale rozhodla naše nedisciplinovanost a zbytečný útočný fauly.

Ty patříš dlouhodobě do kádru, jsi útočník, zaskakuješ za beka… popiš nám jak ti sedí oba posty a kde se cítíš lépe?

L. H. Každý post má něco jiného a já se snažím hrát co nejlépe umím, ať jsem vzadu nebo ve předu. Prostě tam kde mě je potřeba. Popravdě nemohu říct, kde se cítím lépe, baví mě obojí.

Máme těžký los a do konce soutěže zbývá 7 zápasů, čili 21 bodů. V čem bude podle tebe ten rozhodující faktor pro play off?

L. H. Tak chceme do play off jit z horních pozic, proto se budem snažit získat všech 21 bodu. Hlavně v domácích zápasech musíme být stoprocentní.

Další zápas je doma Milevsko, za něž hraje nově Gřegořek, což je velezkušený hokejista, budete se na něho nějak speciálně připravovat?

L. H. Na Milevsko se budeme připravovat jako na každý zápas, ale taktiku se dozvíme v týdnu na tréninkách. Ale myslím si, že se nějak extra na Gřegořka připravovat nebudeme.

Hodnocení nejen utkání, ale celkového přístupu nám poskytl Milan Řehoř – trenér mužstva

Máme za sebou utkání ve Vimperku. Pojďme to rozebrat postupně a začneme první třetinou. Byla to přemotivovanost, nedisciplinovanost, nebo čím to bylo?

M.Ř. Tak utkání s Vimperkem je derby, čili je tam velká vyhecovanost… Začali jsme, jako v sobotním tréninku. Prostě na pohodu, nikdo nemusí nic, všechno umíme. Hráči si mysleli, že se nám prostě nemůže nic stát, a že v klidu vyhrajeme. No a realita zápasu byla uplně jiná. Oni na nás nastoupili, bránili krásně střední pásmo, my jsme nebyli schopní nic, no a první třetina podle toho dopadla, tak jak dopadla.

Druhá třetina byla z naší strany lepší, dokázalo se dokonce vyrovnat, ovšem na konci třetiny, jsme opět inkasovali v oslabení, myslíš, že kdyby se povedlo udržet remízový stav po dvou třetinách, že by se to mohlo vyvinout jinak?

M. Ř. Připomínali jsme o přestávce chlapcům to, co se dělo už v tom zmiňovaném tréninku v sobotu, kde to bylo také vše na pohodu, houby se nám může stát, že jsme lepší než Vimperk, a že s takovýma myšlenkami nemůžeme absolutně uspět. Řekli jsme hráčům, ať se nad sebou zamyslí, že hrajeme opravdu „připosraně“,, zbavujeme se kotoučů, nedohráváme souboje a tak dále… Začátek druhé třetiny měl určitý vývoj, dali jsme jednu branku, druhou, byli jsme opět na výsluní, potom jsme vyrovnali a už si zase hráči asi mysleli, že je to tzv. naše. Navážu rovnou na třetí třetinu, kde to byla opět nezodpovědnost, nezodpovědnost, nezodpovědnost… Zvláště od hráčů, kteří by měli ten tým podpořit výkonem, ta tam prostě scházela. Když se dostaneme na nerozhodný výsledek, tak přijde faul na pět minut, samozřejmě z toho inkasujeme. Potom od dalšího hráče přijde faul na 2+10, to je prostě hrozný. My máme za zápas dva fauly obranné, ostatní jsou uplně nesmyslné útočné fauly! Až budeme disciplinovaný, tak možná začneme vyhrávat, ale pokud se nezmění přístup, tak se výsledky sami nedostaví.

Někteří hráči se také dnes pokoušeli vše rozhodnout sami, hodně tahali puk, myslíš, že to mohla být jedna z příčin?

M. Ř. Já to řeknu asi takhle. Protože nás trenéry hráči asi neposlouchají, dělají si, co chtějí, tak taktiku ještě jednou zopakuji. Říkali jsme hráčům, ať zkusí udělat postupný útok. Vimperk na nás čekal na červené čáře, ale když to vezme jeden hráč a snaží se obehrát celou protivníkovu pětku, tak může mít techniku z extraligy, bruslení extraligové, ale těžko se tam probojuje. Pokud nás nebudou poslouchat a budou si dělat, co chtějí, těžko se něco změní. Už jim k tomu dnes (neděle – pozn. redakce ) řekl svoje i Martin Všetečka, že takhle to nejde. On má trénování nikde jinde, a aby sem jezdil kilometry a potom viděl, co jsou někteří spoluhráči schopni vymyslet, tak, že na takový přístup by se taky mohl vykašlat. Zvláště poté, co dokážeme doma porazit jednoznačně Veselí, a potom předvedeme takový výkon, který nemá s hokejem nic společného. My dokážeme zápas dotáhnout, vyrovnat, víme v čem tkví naše síla, ale individuální chyby a oslabení, nás prostě sráží do kolen.

Další domácí zápas odehrajeme proti Milevsku, které si přivedlo posilu zvučného jména (Petra Gřegořka), budeme se je snažit přestřílet a ubruslit, tak jako Veselí?

M. Ř. Já to řeknu asi takhle. Dneska nám chyběli čtyři kluci ze základu a my v tuto chvíli nevíme, jak na tom ten kádr bude. Budeme se muset domluvit se Standou (Stanislav Kašpar – pozn. redakce), protože dneska první lajna, která spolu ještě nehrála, dokázala vstřelit první dvě branky, takže se se Standou určitě pokusíme něco v týdnu vymyslet. No Gřegořek, včera vedlo Milevsko doma 3:2 a na konci dostali tři góly, takže jeden hráč určitě mužstvo nedělá, takže my se musíme sebrat, musíme uplně překopat myšlení a potom se to v lepší otočí. Určitě máme na to, abychom dokázali i Milevsko porazit.

První zápas v letošní sezóně má v našem dresu za sebou David Papež, mohu tě poprosit o hodnocení?

M. Ř. David Papežů neukázal slabinu, trénoval poctivě čtrnáct dní, byl na každém tréninku, včera ještě odehrál okres za Horažďovice, protože stále splňuje podmínky, pro to, aby mohl hrát a nemůžu říct, že by mi zklamal, nebo že by byl „černou tečkou“ na dnešním výkonu, vůbec ne. Naopak patřil k těm lepším hráčům. Také se ukázal v dobrém světle Topína (Honza Topinka – pozn. redakce), který střídal a nastoupil od druhé třetiny a opravdu tyto dva kluky, můžu za tento zápas jen pochválit.

HC Vimperk – HC Strakonice 4:3 (3:0, 1:3, 0:0)
Góly a nahrávky: 4. R. Suchánek ml. (J. Sitter, Chaloupka), 6. Paule (J. Hanzal, Chaloupka), 16. J. Hanzal (Paule, Chaloupka), 38. J. Sitter (Bojer, R. Suchánek ml.) – 21. T. Růžička (M. Müller, P. Řehoř), 23. Křenek (J. Švec, Jiřinec), 28. J. Švec (Topinka).
Rozhodčí: Horáček – P. Šimánek, J. Macháček.
Vyloučení: 9:9, navíc J. Švec (Strakonice) 5 minut + do konce, Dlouhý (Strakonice) 10 minut.