O výletu do Toronta informoval František Burda.

Strakoničtí hokejisté v Torontu

Ačkoliv klubová sezóna již skončila, prodloužili si někteří strakoničtí hokejisté ročníku 2004 sezónu díky nominaci do výběrového mužstva Hockey Power Academy, které se zúčastnilo hokejového turnaje v kanadském Torontu. Po složitém administrativním procesu zisku víz a dvou společných trénincích nastal den „D“, tedy odlet z letiště Václava Havla do kanadského hokejového města. Náročná cesta, s přestupem v Amsterdamu, utekla vcelku příjemně. Po strastiplné vstupní proceduře na torontském letišti nám byl konečně umožněn vstup do nejlidnatějšího kanadského města, ve kterém nalezneme více než 1000 ledových ploch a také Hockey Hall of Fame – hokejovou síň slávy.   

Druhý den jsme se v rámci aklimatizace vydali za poznáváním krás Kanady. Po návštěvě nedalekých Niagarských vodopádů následovala odpolední prohlídka města s prvními nákupy. Tento den všichni kluci pojali velmi svěže a lehce tak, aby se připravili na další dny, které budou spojeny již s hokejem.

Třetí den dopoledne nás čekal první přátelský zápas s mužstvem Markham Islanders v hale Canlain ice sports Scarborough. Mužstvo se po přeletu přes oceán a seskládání z mnoha hokejových klubů (např. Plzeň, Třemošná, Beroun, Motor, Strakonice, nebo i Poprad) muselo sehrát a zvyknout si na velice odlišný styl hry. První porážka 0:4 však naším nadšením nikterak neotřásla. Po zápase následoval společný oběd v Gretzkyho restauraci spojený s prohlídkou jeho artefaktů. Z restaurace jsme se pak vydali pěšky do Hokejové Síně Slávy, kde došlo ke zkoušce chytání, focení se Stanley cupem a posezení v historické šatně Montrealu. Podvečer byl ve znamení nákupů hokejových dresů, triček a čepic v obřím sportu v nákupním centru Vaughan Mills.

Na čtvrtý den byl dopoledne naplánován přátelský zápas tentokráte v tréninkové hale Toronta. Zápas skončil remízou 4:4 s DREAM 04 Toronto. Ze strakonických hráčů se prosadil Hála a Šimák. Oba brankáři se pak v obou přátelských utkání podělili po polovině zápasu s mírně lepším výsledkem pro Pepu Ešlera, který dostal pouze 3 branky. Odpolední program vyplnila návštěva centra města. K vidění byla řada zajímavostí: slavná a dlouhá ulice Young street se spoustou odlišných budov a stylů basebalový stadion Blue Jays, CN Tower, Ripleys akvarium, jezero anebo AIR Canada centre (stadion Toronta Maple Leafs), do kterého se několika klukům podařilo proniknout a shlédnout tak svatostánek hokeje i zevnitř, bohužel bez utkání.

Pátý den začal turnaj Canlan Classic Tournament EASTERN TORONTO 2018. Název našeho mužstva zněl HPA – 04 Plzeň Czech Republic. Do turnaje o osmi týmech (každý odehrál 4 zápasy) jsme nastoupili v krásných originálních červených dresech. První dopolední zápas odchytal strakonický brankář Josef Ešler a první vychytanou nulou na kanadské půdě výrazně přispěl k výhře 3:0 s Hyperfit hockey prospekt 04 Toronto. V zápase jsme drželi těsný výsledek 1:0, přičemž poslední dvě branky jsme vsítili v poslední minutě po odvolání soupeřova brankáře. V druhém odpoledním zápase jsme uhráli nerozhodný výsledek 2:2 se starým zámým týmem DREAM 04 Toronto. V brance se představil sušický brankář Tonda Pitel, příbuzný úspěšného strakonického kapitána a druholigového hráče Richarda Pitla.

Šestý den nás čekaly opět dva zápasy. Dopolední výhru 3:1 nad Fort Knioghts 04 Toronto režírovali opět strakoňáci a Tonda Pitel v brance. Zajímavostí pak bylo odvolání brankáře soupeře za stavu 2:1 ve vlastním obraném pásmu. Odpoledne nás pak čekal těžší soupeř a to HIPERFIT HOCKEY PROSPECT – 03 – TORONTO. Prohra 0:3 byla obrazem převahy a Ešler se měl v brance co ohánět, aby brankový rozdíl nebyl vyšší. Turnaj se hrál systémem NHL, tedy určitý počet zápasů (tady 4) s různými soupeři, po kterých se z výsledné tabulky vytvořil dvojice pro další zápas. Na soupeře jsme si museli počkat do dalšího dne na výsledky ostatních mužstev.

Vše dopadlo dobře, skončili jsme na 3. místě a hráli tedy Golden CHAMPIONSCHIP se 4. týmem tabulky. To bylo bohužel mužstvo, které nás porazilo HIPERFIT HOCKEY PROSPECT – 03 – TORONTO. Platinium championships si zahrálo naše „ačko“ HPA 03 Plzeň Czech Republic.

Finálový zápas se pak nesl ve velkém stylu našeho brankáře Pepy Ešlera a překvapení soupeře. Velmi rychle se nám totiž podařilo vést 3:0 a soupeř přes obrovskou snahu a převahu pouze snížil dvěma brankami. V závěru se pokusil o hru bez brankáře, ale čtvrtou brankou se nám podařilo zápas definitivně rozhodnout. Po závěrečném klaksonu a výhře 4:2 pak propukla velká radost a předávaní pěkných medailí a poháru.

Po celý turnaj se hrál na naše poměry tvrdší hokej, na který si kluci překvapivě dobře zvykli a zvláště strakonická trojce Braun, Šimák a Hála udivovala soupeře svoji kombinační hrou, kterou překvapovala a přehrávala soupeře. Bylo vidět, že se ve strakonickém dresu naučili hokejovému umění velmi dobře. Bylo příjemné vidět, co dokáže zvednutá hlava, nezištná přihrávka a bruslení, v němž zvláště vynikal nevelký, ale rychlý Dan Hála. Útočná trojce byla pěkně vyvážená. Kluci chtěli zahrát spolu a na výsledku to bylo vidět. Vilda Braun rozdával nahrávky, Míra Šimák bojoval a Dan Hála jezdil. Všichni se výborně doplňovali a jejich 8 vstřelených branek bylo pěkným završením pěkného hokejového zážitku. Posledním strakonickým odchovancem byl brankář Josef Ešler. Ten si přenesl formu z velmi dobré sezony v žákovské lize a krajských výběrech. V prvním zápase vychytal nulu, když se celé utkání odehrávalo za stavu 1:0. V druhém zápase inkasoval 3 branky od staršího výběru. Ve finálovém zápase tomu samému výběru dovolil přes drtivý tlak skórovat pouze dvakrát a společně s týmem vyhrál krásnou medaili. Velmi pěknou tečkou pak bylo chování rodičů, diváků a trenérů všech mužstev, které se bohužel na našich zimních stadionech málo vidí. Nikdo nikomu nenadával, neremcal, pouze povzbuzoval. Velice příjemná pak byla pochvala od soupeřů za předvedenou hru i přesto, že HPA vyhrála jak Platinum tak Gold finále. Naším počítáním tedy skončili 1. a 3.

Návrat domů po dalších dlouhých a náročných hodinách v letadlech byl již pouze příjemnou třešničkou za nádherným výletem, turnajem a poznáním kolébky hokeje a jednoho z nejhokejovějších měst světa.