Ohlédnutí za víkendovým čtvrtfinále play off krajské ligy mužů

Do čtvrtfinále krajské ligy mužů vstoupili strakoničtí hokejisté z prvního místa v tabulce. Na svého soupeře museli počkat až do posledního kola, ve kterém nájezdovou loterii proti Vimperku zvládli lépe hokejisté Vajgaru a získali tak potřebný počet dvou bodů zajišťující bez ohledu na ostatní zápasy účast v elitní osmičce. Dle tabulky strakoničtí vypadali jako papíroví favorité, avšak play off je jiná soutěž, ve které rozhoduje řada jiných faktorů než v průběhu celé základní části. Při zpětném ohlédnutí lze konstatovat, že se jednalo o absolutně vyrovnaný souboj, ve kterém se štěstí přiklonilo více na stranu našich borců. První třetina prvního utkání přinesla z obou stran velmi opatrný hokej a na první branku jsme si museli počkat až do třetiny druhé. Naši hráči měli opticky více ze hry, neproměnili řadu šancí, puk je příliš neposlouchal a častokrát ledabyle odskakoval od hokejek. Vajgar poctivě bránil a v obou utkáních je držel nad vodou vynikající gólman Kubeš, který zejména v prvním utkání držel šance Vajgaru nad vodou až do posledních minut. Vajgar se prezentoval svižnou hrou založenou na intenzivním bruslení (výkon nelze absolutně srovnat s prvním vzájemným utkáním v základní části) a důrazné hře do těla. Po řadě nevyužitých šancí Strakonic se jim tak podařilo jako prvnímu týmu rozvlnit síťku po nahození ze středního pásma, při kterém byl Kuba nachytán na švestkách. Pravdou je, že během tohoto nahození čárový signalizoval offside. O tom, zda hostující hráč byl v inkriminované chvíli v postavení mimo hru či nikoliv, by rozhodla na vyšších instancích „coach challenge“, v krajské lize po krátké poradě sudí uznal branku. Obdržená branka nás však nepoložila a za několik minut  po střele od modré čáry vymetl pavučiny v Kubešově brance Jarda Hřebíček. Zbytek třetiny jsme byli lepším týmem a podařilo se nám uskočit na 3:1 díky brankám Pavla Samohejla a Kuby Majora. Z tábora hostů bylo vytýkáno k těmto situacím postavení hráče v brankovišti a hra vysokou holí, ale sudí obě branky uznali za regulérní a tak se nám šlo do šatny po druhé třetině mnohem snáze. Na začátku třetí třetiny se po signálu po vyhraném buly dostal do zakončení David Ruda, který pocukrovanou nabídku od Tomáše Růžičky zametl za Kubešova záda. Tříbrankové vedení nám poskytlo dostatek klidu, možná až ukonejšení, čehož dokázal Vajgar díky řadě zkušeným hráčům využít. Během dvou minut se díky brankám Tomšíka a Ondřeje dostali hosté opět do zápasu a drama bylo na světě. Jejich nápor byl zastaven dvěma fauly a nabídnutou přesilovku po krásné kombinaci, finálové nahrávce Tomáše Růžičky zakončuje opět David Ruda. Vedeme 5:3 a zápas si již bez větších komplikací pohlídáme. Hosté se nakonec ani nepokusili o hru bez brankáře. První důležité vítězství je doma.

V neděli se očekával mnohem jiný zápas. Statistiky neúprosně hovořili o stadionu Jana Marka, jako o těžko dobyvatelné tvrzi. Vždyť z 12 domácích zápasů vyšel Vajgar 9x vítězně a to zejména proti týmům z čela tabulky. Utkání jsme nezačali špatně, ale veškeré naše šance končili na připraveném Kubešovi. Z první větší šance, respektive z první střely na branku se dostávají domácí do vedení. Zdeněk Ondřej výborně trefil z levého kruhu na zadní tyčku těsně nad Kubovo beton a domácí se ujímají vedení 1:0. Hra je poté taková rozháraná, ale ke konci první třetiny naštěstí dává Jarda Hřebíček gól do šatny a vrací nás tak do zápasu. V druhé třetině nás Kuba Major posílá do vedení 2:1. Poté následuje řada vyloučení a 5 na 5 se hraje do konce utkání spíše sporadicky. Na obou stranách se objevuje řada tvrdých zákroků, které bohužel neumí rozhodčí v krajské lize správně vyhodnocovat a tak se z toho stává spíše kovbojka, než hokejový zápas. Vyloučení 11:13 bohužel vypovídá o faktu, že každé z mužstev odehrálo více než 1 třetinu ve 4 hráčích! Pro hosty je rozhodujícím okamžikem faul kolenem zkušeného Ondřeje, za který obdrží 5 + do konce utkání. Dlouhá přesilovka, chvilku vylepšená i do počtu 5:3 se nám však nedaří, a jestli jsme ohrozili Kubeše více než dvakrát, tak je to moc. Během druhé třetiny se podařilo hostům vstřelit vyrovnávací branku, čímž bylo zaděláno na drama. Ve třetí třetině opět pokračuje vylučování hráčů na obou stranách, přičemž v posledních 6 minutách pouze na naší straně, v posledních dvou minutách hrajeme skoro celé dvě minuty ve 3, ale podařilo se nám tlak hostů ustát. Vajgar byl od vítězství pouze několik centimetrů, neboť v poslední minutě napálil domácí hráč pravou tyčku Kubovo branky tak silně, že ze stropů začali padat pavouci. Následovalo prodloužení, ve kterém nás pro jistotu sudí na začátku opět poslali na trestnou, ale i toto oslabení jsme dokázali ubránit. Na obou stranách pak došlo k vyslání několika nebezpečných střeleckých pokusů, ale jelikož se žádný neujal, došlo na samostatné nájezdy. Pan rolbař vyžehlil led a loterie mohla začít. Jelo se v počtu 5 hráčů na obou stranách, což je pro diváka atraktivnější, neboť není po dvou nájezdech hotovo, i když v tomto konkrétním případě, by nám to nevadilo. Vajgar začínal jako první, ale neproměnil, stejně jako v druhém případě, zatímco za nás skóroval David Ruda a Marek Hrubý. Za hosty poté korigoval nádherně vyřešeným nájezdem Procházka, ale bohužel pro domácí to byl poslední úspěšný střelec Vajgaru v této sezóně a to i díky skvělému Kubovi Myslivcovi. Vítězství! Následovaly oslavy, které našim borcům zpříjemnil domácí fanoušek pivní sprchou, ale to nás nerozhodilo a společně s fanoušky Vajgaru došlo k uznání výkonů obou mužstev. Na závěr se sluší Vajgaru poděkovat za napínavé čtvrtfinále a zároveň poděkovat i fanouškům, kteří dokázali vytvořit na obou zápasech skvělou hokejovou atmosféru, která není jen tak k vidění.

Krátké postřehy:

V obou utkáních šel jako první do vedení Vajgar.

V obou utkáních dal jako první branku Strakonic Jarda Hřebíček.

V obou utkáních se podařilo našim borcům otočit nepříznivý stav z 0:1 na 2:1.

V prvním utkání zvonila 2x během chvilky branková konstrukce za Kubešovou brankou, v druhém utkání trefovali tyčky jak na běžícím pásu hokejisté Vajgaru.

Vajgar nevyužil v posledním utkání téměř dvě minuty trvající přesilovku 5:3, tudíž dle teorie Davida Výborného si nezasloužil vyhrát :-).

Oba zápasy byly ovlivněny slabými výkony rozhodčích, kteří v řadě případů poškodili mužstva na obou stranách – ale to je již standard krajské ligy. Bohužel, za poslední roky posun nikam a zlepšení a zkvalitnění stále nepřichází, i když by ho člověk trochu očekával.

V play off není favorit, obě utkání byla naprosto vyrovnaná.

4 ze 7 branek dali naši borci při přesilové hře.

Vyloučení: 17:18, 5+OK, 2 x 10 min = 115 trestných minut.

620 + 845 = 1465 diváků

HC Strakonice – HC Vajgar J. Hradec 5:3 (0:0, 3:1, 2:2)

Góly a nahrávky: 30. Jar. Hřebíček (P. Řehoř), 33. Samohejl (Dlouhý, L. Papež), 38. Major (M. Hrubý, T. Růžička), 42. Ruda (T. Růžička), 50. Ruda (T. Růžička, M. Všetečka) – 24. R. Procházka, 45. Tomšík (Tržil), 47. Z. Ondřej (Havelka, Lazorišák).

Rozhodčí: Trnka, D. Čáp – Knor, M. Matoušek.

Vyloučení: 4:7, navíc T. Kubeš (Vajgar) 10 minut.

Využití: 3:1.

Diváků: 620.

HC Strakonice: Myslivec – Jar. Hřebíček, D. Kovář, Topinka, M. Všetečka, M. Hrubý, D. Papež – D. Vlček, P. Řehoř, P. Šebesta (42. Jak. Švec), Samohejl, Dlouhý, L. Papež, Major, T. Růžička, Ruda. Trenér Milan Řehoř.

HC Vajgar: T. Kubeš – Jon, Tržil, Janeček, R. Procházka, Ištvánik – Tomšík, Kalvas, Jasanský, M. Stach, Lazorišák, Z. Ondřej, Havelka, Mat. Jindra, Gurka. Trenéři Zdeněk Ledvinka a Robert Procházka.

Hráno 9. března.

Stav série: 1:0.

HC Vajgar J. Hradec – HC Strakonice 2:3 sn (1:1, 1:1, 0:0 – 0:0)

Góly a nahrávky: 3. Z. Ondřej (Navrátil), 33. Z. Ondřej (J. Heřmánek) – 20. Jar. Hřebíček (J. Švec), 25. Major (J. Švec)

Rozhodčí: Pexa, F. Svoboda – Brůha, F. Strnad.

Vyloučení: 11:13, navíc Z. Ondřej (Vajgar) 5 minut + do konce, D. Papež (Strakonice) 10 minut.